Svenningmoen

Foto: Tor Ivar Viken, NA

 

Tidlig på 1980-tallet begynte Overhalla Idrettslag og Overhalla kommune å vurdere muligheten for et nytt og tidsmessig idrettsanlegg på Svenningmoen. Det gamle forsamlingshuset Gimle ble revet og erstattet av en ny idrettshall. Det gamle idrettsanlegget med grasbane og løpebane av grus ble sanert og erstattet med en flott hovedbane med grasdekke samt løpebaner i kunststoff – dessuten ble det bygd en grusbane (der nyskolen nå står), og en grasbane for fotball. Hovedbanen fikk også arrangementshus og etter hvert ble klubbhuset flyttet hit.

I 2003/2004 ble den øvre grasbanen erstattet med kunstgras. Dekket her ble erstattet av nytt dekke i 2014/2015. Kunststoffdekket på friidrettsanlegget ble rehabilitert i 2007.

I forkant av UM 2018 utbedres friidrettsanlegget på bortre langside med annen svingkurve slik at sikkerheten tilsier at alle løpebaner kan benyttes i sprintøvelser. Dessuten utvides banen med startområde for 110 meter hekk.

 

Nasjonale mesterskap på Svenningmoen

Overhalla IL bestemte seg tidlig for å være en aktiv arrangør og har siden etableringa av friidrettsanlegget i 1987/1988 hatt en rekke nasjonale mesterskap:

1988 –    UM mangekamp

1990 –    Junior-NM

1993 –    Veteran-NM (Namsen FIF var arrangør)

1994 –    Mangekamp-NM

1996 –    UM

1997 –    Hoved-NM

2003 –   UM

2008 –   Mangekamp-NM

2013 –    Junior-NM (Se bilder fra arangementet)

2018 –    UM

 

Banerekorder på Svenningmoen idretts- og fritidspark pr 1.9.2017

Menn:

100 m:                  Geir Moen, Moss il                                        10.28     (+1,2)    18.7.1997

200 m:                  Geir Moen, Moss il                                        20.47     (+0,2)    20.7.1997

400 m:                  Quincy Douglas, IL Gular                            46.73                     19.7.1997

800 m:                  Vebjørn Rodal, Oppdal FIK                        1.45.44                  20.7.1997

1500 m:                Vebjørn Rodal, Oppdal Fik                          3.41.58                 19.7.1997

3000 m:               Joakim Brøndbo, Mosvik il                          8.38.49                29.8.2003

5000 m                 Khalid Skah, IL Bul                                       13.34.72               18.7.1997

10000 m:             Anders Aukland, IK Tjalve                           29.45.85              20.7.1997

110 m hekk:        Gaute M. Gundersen, Minerva                     14.00     (0,0)      18.7.1997

400 m hekk:       Per Øyvin Sola, SK Vidar                              51.87                     19.7.1997

3000 m hinder: Jim Svenøy, Fræna Fik                                  8.20.11                 19.7.1997

Høyde:                 Steinar Hoen, IK Tjalve                                 2.26                       18.7.1997

Stav:                     Trond Barthel, Minerva                                 5.60                      19.7.1997

Lengde:               Gøran Moen, IL Gular                                    7.48       (+1,0)    18.7.1997

Tresteg:               Ketil Hanstveit, Norna-Salhus                    16.59     (+0,5)    20.7.1997

Kule:                     Kjell Ove Hauge, Gloppen Fil                     18.72                     20.7.1997

Diskos:                 Olav Jenssen, SK Vidar                                59.70                     18.7.1997

Slegge:                 Bjørnar Halvorsen, SK Vidar                       63.62                     19.7.1997

Spyd:                    Arne Indrebø, Gloppen Fil                           73.24                     19.7.1997

 

Kvinner:

100 m:                  Ann Helen Rinden, Åmdal il                       11.91     (+0,7)    18.7.1997

200 m:                  Marit Nyberg Birknes, IL BUL                   23.95     (+0,1)   19.7.1997

400 m:                  Randi Nymoen, IK Tjalve                            54.61                    20.7.1997

800 m:                  Veslemøy Hausken, BFG Fana                   2.05.64                19.7.1997

1500 m:                Trine Pilskog, Oppdal Fik                            4.16.29                20.7.1997

3000 m:                Brynhild Synstnes, Lom il                           9.27.64                27.7.1990

5000 m:                Gunnhild Halle, IL Runar                           15.53.67               18.7.1997

10000 m:             Grete Kirkeberg, SK Vidar                           33.16.44               20.7.1997

100 m HK:           Monica Grefstad, Minerva                           13.44     (+2,0)    19.7.1997

400 m hekk:        Mari Bjone, IL BUL                                       58.78                    19.7.1997

3000 m hinder: Ingen

Høyde:                 Hanne Haugland, Minerva                           1.95                       20.7.1997

Stav:                      Anita Tomulevski, SK Vidar                        3.40                      18.7.1997

Lengde:                Tania Longe, Fredrikstad IF                        6.04       (+1,5)    19.7.1997

Kule:                     Katarina Sederholm, Stjørdal Fik              17.22                       8.6.1997

Diskos.                 Mette Bergmann, SK Vidar                         61.20                      20.7.1997

Slegge:                 Unn Merete Lie, SK Vidar                            50.10                    18.7.1997

Spyd:                    Nina Dubowski, Snøgg                                 51.50                    28.7.1990